Thuis / Nieuws / Industrie nieuws / Siliciumstaalspoelen en gids voor thermische expansie
Industrie nieuws

Siliciumstaalspoelen en gids voor thermische expansie


Waarom thermische uitzetting een cruciale variabele is in toepassingen van siliciumstaal

Wanneer ingenieurs materialen selecteren voor elektromotorkernen, transformatorlamineringen en generatorstators, domineren elektromagnetische eigenschappen zoals kernverlies en magnetische permeabiliteit het gesprek. Toch bepaalt één mechanische eigenschap consequent of een goed ontworpen magnetisch circuit gedurende zijn hele levensduur betrouwbaar presteert: staal thermische uitzettingscoëfficiënt . Voor silicium stalen spoelen verwerkt tot lamineerstapels, is het begrijpen van thermische uitzetting geen secundair belang; het is van fundamenteel belang voor de dimensionele stabiliteit, de pasvorm van de montage en de elektromagnetische consistentie op de lange termijn.

De thermische uitzettingscoëfficiënt (CTE) beschrijft hoeveel een materiaal uitzet of samentrekt per lengte-eenheid voor elke graad temperatuurverandering, uitgedrukt in eenheden van μm/(m·°C) of 10⁻⁶/°C. Voor standaard koolstofstaal is de CTE ongeveer 11–12 × 10⁻⁶/°C . Siliciumstaal – ijzer gelegeerd met 1,5–4,5% silicium – vertoont een iets lagere CTE, doorgaans in het bereik van 10–11,5 × 10⁻⁶/°C , afhankelijk van het siliciumgehalte en de korreloriëntatie. Deze reductie, hoewel bescheiden in absolute termen, heeft meetbare gevolgen wanneer lamineerstapels over een groot temperatuurbereik werken, zoals het geval is bij tractiemotoren voor elektrische voertuigen of grote vermogenstransformatoren die onderhevig zijn aan belastingswisselingen.

Hoe het siliciumgehalte de staalcoëfficiënt van thermische uitzetting wijzigt

Siliciumtoevoegingen aan ijzer dienen een tweeledig doel: ze verhogen de elektrische weerstand (waardoor wervelstroomverliezen worden verminderd) en veranderen de kristalroosterstructuur op manieren die zowel de magnetische anisotropie als het thermische gedrag beïnvloeden. Naarmate het siliciumgehalte toeneemt van 1% naar 4,5%, neemt de CTE van de legering geleidelijk af. Dit gebeurt omdat siliciumatomen, die kleiner zijn dan ijzeratomen, het lichaamsgecentreerde kubieke (BCC) rooster vervormen en de interatomaire bindingen verstijven, waardoor de amplitude van thermisch geïnduceerde atomaire trillingen wordt verminderd.

CTE-variatie tussen siliciumstaalsoorten

Materiaal Si-inhoud (%) CTE (×10⁻⁶/°C) Typisch gebruik
Koolstofarm staal 0 11,7–12,0 Algemeen structureel
Niet-georiënteerd siliciumstaal (laagwaardig) 1,5–2,5 11,0–11,5 Kleine motoren, ballasten
Niet-georiënteerd siliciumstaal (hoogwaardig) 2,5–3,5 10,5–11,0 EV-tractiemotoren, generatoren
Korrelgeoriënteerd siliciumstaal (GO) 3,0–3,5 10,0–10,8 Stroom- en distributietransformatoren
Hoge permeabiliteit GO (HiB) 3,0–3,5 10,0–10,5 Grote stroomtransformatoren
Tabel 1: Geschatte CTE-waarden voor siliciumstaalsoorten in vergelijking met standaard koolstofarm staal

Bij korrelgeoriënteerde soorten is de meetrichting ook van belang. Omdat de Goss-textuur de korrels voornamelijk in de walsrichting uitlijnt, verschillen de CTE in de walsrichting en de dwarsrichting enigszins – doorgaans 0,3–0,5 × 10⁻⁶/°C. Met deze anisotropie moet rekening worden gehouden bij het ontwerpen van transformatorkernen die zijn samengesteld uit strips die onder verschillende hoeken zijn gesneden, omdat differentiële uitzetting onder belastingscycli interlaminaire spanning kan introduceren en de vermoeidheid van de isolatiecoating kan versnellen.

Praktische gevolgen van thermische uitzetting bij de montage van lamineerstapels

Een lamineerstapel voor een snelle EV-tractiemotor kan 150 tot 400 afzonderlijke lamellen bevatten, elk geponst uit silicium stalen spoelen en met precisie gestapeld om de stator- of rotorkern te vormen. Tijdens bedrijf van de motor verhogen resistieve verwarming in de wikkelingen en kernverliezen in de lamellen de kerntemperatuur met 60–120 °C boven de omgevingstemperatuur, afhankelijk van de belasting en het ontwerp van het koelsysteem. Bij deze temperatuurstijging zet elke laminering uit volgens de temperatuur staal thermische uitzettingscoëfficiënt , en de cumulatieve axiale groei van de stapel moet worden opgevangen door het ontwerp van de behuizing.

Voor een axiale stapel van 200 mm met siliciumstaal met een CTE van 10,8 × 10⁻⁶/°C en een temperatuurstijging van 100 °C bedraagt de totale axiale uitzetting ongeveer 0,216 mm . Hoewel dit misschien verwaarloosbaar lijkt, heeft het direct invloed op de perspassing tussen de lamineerstapel en de motorbehuizing - een pasvorm die strak genoeg moet blijven om slip onder koppel te voorkomen, terwijl er geen destructieve ringspanning ontstaat tijdens thermische cycli. Ingenieurs die perspassing- of krimppassingsconstructies ontwerpen, moeten de differentiële uitzetting berekenen tussen de siliciumstalen kern en de aluminium of gietijzeren behuizing (die een aanzienlijk hogere CTE heeft van 21–24 × 10⁻⁶/°C voor aluminium) om ervoor te zorgen dat de verbinding stabiel blijft over het volledige bereik van de bedrijfstemperatuur.

Thermische uitzettingsverschillen tussen kern- en behuizingsmaterialen

De CTE-mismatch tussen lamineringsstapels van siliciumstaal en aluminium motorbehuizingen is een van de meest voorkomende bronnen van mechanische vermoeidheid in componenten van de EV-aandrijflijn. Bij bedrijfstemperatuur zet de aluminium behuizing ongeveer twee keer zoveel uit als de kern van siliciumstaal, waardoor de initiële perspassing wordt verminderd. Als de initiële perspassing te weinig is gespecificeerd, kan de kern bij hoge temperaturen losraken, waardoor trillingen, wrijvingsslijtage en uiteindelijk geluid ontstaan ​​dat wijst op een structurele storing. Omgekeerd, als de pasvorm te hoog is gespecificeerd om thermische ontspanning te compenseren, kan de ringspanning die tijdens de montage en bij lage temperaturen op de stapel siliciumstaal wordt uitgeoefend, delaminatie of barsten aan de randen van het laminaat veroorzaken. Nauwkeurige kennis van staal thermische uitzettingscoëfficiënt voor de specifieke siliciumstaalsoort die wordt gebruikt – en niet een generieke staalwaarde – zijn daarom essentiële invoergegevens voor berekeningen van behuizingstoleranties.

Hoe snij- en transversale precisie de thermische prestaties van siliciumstaalspoelen beïnvloeden

De kwaliteit van silicium stalen spoelen zoals geleverd door het snij- en dwarssnijproces heeft een directe invloed op hoe lamineerstapels zich thermisch gedragen tijdens gebruik. Drie specifieke kwaliteitskenmerken – vlakheid, randconditie en restspanning – werken samen met thermische uitzetting om te bepalen of een gestempeld laminaat de beoogde geometrie behoudt over het gehele bedrijfstemperatuurbereik.

  • Vlakheid en spoelset: Siliciumstaalspoelen met een overmatige spoelset (een aanhoudende kromming door het oprollen) produceren lamellen die na het blinderen niet perfect vlak zijn. Wanneer een laminaat met restboog wordt gestapeld en in een kern wordt gedrukt, is het interlaminaire contact niet-uniform. Tijdens thermische cycli introduceert differentiële uitzetting bij contact- en niet-contactzones microscopische relatieve beweging die de isolatiecoating progressief aantast, het kernverlies in de loop van de tijd vergroot en – in extreme gevallen – hoorbaar magnetostrictiegeluid veroorzaakt.
  • Kwaliteit van de snijkant: De braamhoogte op de spleetranden bepaalt direct de interlaminaire afstand binnen een gestapelde kern. Hoge bramen creëren plaatselijke luchtspleten die de effectieve stapelfactor verminderen: de verhouding tussen feitelijk magnetisch materiaal en totaal stapelvolume. Terwijl de kern opwarmt en afkoelt, kan de thermisch geïnduceerde relatieve beweging tussen de lamellen ervoor zorgen dat braampunten de isolatiecoating op aangrenzende lamellen binnendringen, waardoor elektrische kortsluiting ontstaat die de wervelstroomverliezen dramatisch vergroot en de lokale verwarming versnelt.
  • Reststress door verwerking: Koudsnijden en dwarssnijden introduceren resttrek- en drukspanningen bij snijranden. Deze spanningen veranderen de lokale magnetische permeabiliteit (magneto-elastisch effect) en interageren met thermisch geïnduceerde spanningen tijdens bedrijf, waardoor een niet-uniforme fluxverdeling binnen de laminering ontstaat. Voor hoogfrequente toepassingen, zoals hogesnelheidsmotoren boven 10.000 tpm, verhoogt deze niet-uniformiteit meetbaar het kernverlies en vermindert de efficiëntie.

Professionele snijbewerkingen pakken alle drie de problemen aan door middel van nauwkeurig gecontroleerde bladspeling (doorgaans 0,5–1,5% van de materiaaldikte), spanningsnivelleringsbewegingen om de spoelset te corrigeren vóór het snijden, en randontbramen waar nodig. Het resultaat is silicium stalen spoelen met consistente elektromagnetische prestaties en vlakheid die zich direct vertalen in thermisch stabiele lamineerstapels met weinig verlies.

Specificatie van siliciumstaalspoelen voor thermisch veeleisende toepassingen

Bij het sourcen silicium stalen spoelen voor toepassingen waarbij de thermische cycli ernstig zijn – EV-tractiemotoren, hoogfrequente invertergestuurde motoren, grote vermogenstransformatoren of industriële generatoren – moet de materiaalspecificatie expliciet rekening houden met zowel elektromagnetische als thermisch-mechanische vereisten. Als u uitsluitend vertrouwt op typeaanduidingen (zoals M270-35A of 35W250) zonder de CTE-gegevens van de leverancier, het type isolatiecoating en de verwerkingskwaliteit te verifiëren, kan dit leiden tot fouten in het veld die moeilijk terug te voeren zijn op de materiële oorzaak.

De volgende parameters moeten worden bevestigd door de leverancier van siliciumstaal voordat de materiaalkeuze voor thermisch veeleisende ontwerpen wordt afgerond:

  • Gemeten CTE-waarde voor de specifieke kwaliteit en dikte: Verzoek om testgegevens, niet om schattingen uit het handboek, vooral voor kwaliteiten met een hoog siliciumgehalte waarbij variaties in het siliciumgehalte van batch tot batch de staal thermische uitzettingscoëfficiënt met 0,3–0,5 × 10⁻⁶/°C.
  • Isolatiecoating thermische stabiliteitswaarde: C2-, C3-, C4- en C5-coatings verschillen in hun weerstand tegen ontlatingstemperaturen (doorgaans 750–850 °C). Als het uitgloeien na het stempelen deel uitmaakt van het proces, moet de coating de thermische cyclus overleven zonder de hechting of de interlaminaire weerstand aan te tasten.
  • Vlakheidstolerantie en stapelfactorgarantie: Voor precisiekernen specificeert u de maximaal toegestane buiging per lengte-eenheid en de minimale stapelfactor (bijvoorbeeld ≥97%) om thermisch stabiel interlaminair contact over de stapel te garanderen.
  • Spleetbreedtetolerantie en braamhoogtelimiet: Nauwe spleetbreedtetoleranties (±0,05 mm of beter) en maximale braamhoogten (typisch ≤0,02 mm voor dunne diktes) zijn essentieel voor het handhaven van een consistente stapeling en het voorkomen van coatingschade tijdens thermische cycli tijdens gebruik.

Door samen te werken met een leverancier die diepgaande materiaalkennis combineert met professionele slit- en cross-cutting-capaciteiten, wordt de kloof tussen materiaalcertificering en procesklare spoelkwaliteit geëlimineerd. Wanneer de staal thermische uitzettingscoëfficiënt van uw siliciumstaal is precies bekend en uw silicium stalen spoelen worden geleverd met geverifieerde vlakheid en randkwaliteit, thermische uitzetting wordt een beheersbare ontwerpvariabele in plaats van een onvoorspelbare bron van veldfalen.

Medium and Low Grade Grain-oriented (GO) Silicon Steel


Neem contact met ons op

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

[#invoer#]
Nieuwe ruichi-producten
Cailiang-producten